Vodné elektrárne sú zdrojom obnoviteľnej energie. Spravidla sú to veľmi impozantné diela, priťahujúce pozornosť svojou majestátnosťou. Mne sa podarilo vo Švajčiarsku navštíviť zatiaľ tri z nich: Emosson, Verzasca, Grande-Dixence.
Švajčiari sú majstri vo využívaní obnoviteľných zdrojov energií. Uvedomujú si, že vietor fúka, voda prúdi a slnko svieti. 60 percent elektriny vyrábanej vo Švajčiarsku pochádza práve z vodných elektrárni, ktoré fungujú na princípe premeny mechanickej energie vody na elektrickú energiu.
Tieto veľkolepé vodné diela fascinujú i turistov. Okrem svojho primárneho účelu, ktorým je výroba elektrickej energie, sú často rekreačným a turistickým cieľom. V dnešnom blogu by som vám chcela priblížiť moju nedávnu návštevu vodného diela Grande-Dixence.
Gravitačnú vodnú priehradu Grand Dixence budovalo 3000 chlapov v rokoch 1953 – 1961. Stavbári pracovali v nesmierne ťažkých podmienkach 11 hodín denne, niekoľko mesiacov v roku. Ich majstrovské dielo vzbudzuje obdiv aj po rokoch. Medzi horami pretieklo 6 miliónov metrov kubických betónu, Pracovalo sa vo vysokej nadmorskej výške, v nepriaznivých drsných podmienkach. Izolovaní od okolitého sveta, neschádzali do svojich domov ani počas víkendov. Naopak, miesto práce sa stalo na niekoľko rokov ich domovinou.
Spoločne tu nielen pracovali, ale i jedli, zabávali sa a oddychovali. Vznikali provizórne malé dedinky, v ktorých sa nachádzali zariadenia, nevyhnutné pre plnohodnotný život: nemocnica, pošta, obchod, reštaurácia, kostol, práčovňa, kino či knižnica. Dokonca tu fungovali športové oddiely, futbal, gymnastika, lyžovanie či divadelný súbor. Niektorí z robotníkov tu mali aj svoje manželky a deti. Práca sa našla následne aj pre ženy, a to v oblasti služieb. Komunikovalo sa viacerými jazykmi, na stavbe pracovali Švajčiari, Taliani, Francúzi, Nemci….
Výsledkom tejto nadľudskej práce je najvyššia gravitačná priehrada sveta, ktorá je zároveň najmasívnejšou v Európe (vysvetlenie pojmu gravitačná priehrada je veľmi jednoduché, voda je zadržiavaná váhou priehrady). Nachádza sa v kantóne Valais, v obci Hérémence. Je vysoká neuveriteľných 285 metrov.
Priehrada blokuje rieku Dixence. Vzniknuté jazero Lac des Dix je dlhé 5,3 kilometrov a hlboké 227 metrov. Zbiera vodu z 35 ľadovcov. A ešte jeden nemenej zaujímavý fakt, koruna priehrady sa nachádza v nadmorskej výške 2365 metrov.
Ďalšie technické údaje: priehrada je široká 200 metrov, v hornej časti v oblasti koruny sa zužuje na 15 m. Jej váha dosahuje neuveriteľných 15 miliónov ton, je ťažšia ako Cheopsova pyramída. Nachádza sa v nej 32 kilometrov štôlní a monitorovacích vrtov. Zaujímavosťou je, že na jej mieste stála pôvodne menšia priehrada, vybudovaná ešte v roku 1935, ktorá musela ustúpiť tejto väčsej a bola ňou zaplavená…
Voda z priehrady sa privádza do štyroch vodných elektrární, kde sa mechanická energia vody za pomoci generátorov a turbín transformuje na elektrickú energiu. Svojou ročnou produkciou elektriny – 2000 GWh, zásobuje elektrinou až 400 000 domácností. V štyroch vodných elektrárňach, Fionnay, Nendaz, Bieudron a Chandoline sa vyrába 20 percent celkovej vodnej energie vo Švajčiarsku.
Na vrchole priehrady – korune, sa môžete poprechádzať, prípadne si spríjemniť prehliadku jazdou na AlpinLine, t.j. adrenalínová lanová dráha, dlhá 700 metrov, najdlhšia vo francúzskej časti Švajčiarska. Musím sa priznať, že lístok mám kúpený, odhodlanie bolo tiež ale počasie sa „našťastie“ pokazilo:-) Aspoň mám dôvod sa sem vrátiť….
Prikladám dôkaz, že počasie sa naozaj pokazilo:-)
Získavanie energie vďaka prírodnému živlu – vode, prináša minimálne zásahy do životného prostredia. Treba však doplniť, že k čiastočnej devastácii riečneho ekosystému prichádza. Hrozí tiež riziko havárie, ktoré žiaľ neobišlo ani toto vodné dielo. K nehode, ktorá si vyžiadala tri ľudské životy, množstvo materiálnych škôd a roky nútenej odstávky prišlo v roku 2000.
Niekoľko organizačných informácií: priehradu je možné vzhľadom na klimatické podmienky navšťíviť počas štyroch mesiacov roka (jún až september). Odporúčam zakúpiť si balíček ponúkaných atrakcíí, t.j. vstup do interiérov priehrady, lanovka na vrchol a spomínaný AlpinLine. Na švajčiarske pomery je tento balíček ponúkaný vo veľmi slušnej atraktívnej cene 34 CHF. V priebehu dňa sa organizujú 4 vstupy do útrob priehrady s odborným výkladom (treba rezervovať).
V zimných mesiacoch sa využíva pristávacia plocha pre helikoptéru, ktorá priváža špecialistov, poverených kontrolou bezpečnej prevádzky vodného diela.
Vodné dielo môžete obdivovať zdola i zhora a zároveň sa potešiť krásnymi výhľadmi. V okolí je množstvo príležitostí k nádherným túram.
Grande-Dixence je prvá, ale určite nie posledná vodná priehrada (barrage), ktorú vám chcem predstaviť. Čoskoro pripravím blogy o ďalších pozoruhodných priehradach Verzasca (natáčal tu aj James Bond) a Emosson (konala sa jedna z etáp Tour de France).
Barrage de la Grande-Dixence si však vyslúžila pozornosť ako prvá, vzhľadom k tomu, že je z nich najväčšia:-)