Západ Spojených štátov amerických a tunajšie národné parky patria k mojim najsilnejším cestovateľským zážitkom.
Opúšťame malebné horské mestečko Cedric City a smerujeme do mesta neobmedzených možností Las Vegas. Niekoľko hodín opäť strávených v aute, so striedavými výhľadmi na hornatú krajinu, neskôr na vysušenú, vyprahlú pôdu v Mohavskej púšti. Míňame indiánske rezervácie a začíname riešiť náš pobyt v Las Vegas. Milujem rozhovory v aute s partnerom, so synom, s priateľkou. Sú dlhé, nekonečné a nedá sa od nich ujsť:-) Začali sme riešiť priam Hamletovskú otázku: Hrať v kasíne či nehrať. Prostredie kasína je pre mňa jedna veľká neznáma. Síce do jedného pravidelne chodievam, vo švajčiarskom Montreux, ale za kultúrnym vyžitím, na muzikály či koncerty. Keď v ňom prechádzame popri herniach cítim sa nekomfortne.
Priateľ však začal zostra, riešil už výhry, dokonca ich začal rozdeľovať. Pridelil mi celkom peknú fiktívnu sumičku. Začala som sa do Las Vegas tešiť…:-)
Poďme si niečo povedať o tomto meste. Las Vegas je najväčším mestom v štáte Nevada, hlavným ekonomickým a turistickým centrom západu USA. Nachádza sa uprostred Mohavskej púšte. Počet obyvateľov cca 650 000, rozloha 340 kilometrov štvorcových, nadmorská výška 620 m n.m. Preklad názvu mesta je roztomilý: prérie, lúky, úrodné polia. Objavovanie a zakladanie mesta je spojené s pôvodnými domorodcami z kmeňa Paiute, so španielskym dobrodruhom Antoniom Armijom a Mormónmi. Las Vegas patrilo pôvodne Mexiku, okolo roku 1855 sa stalo súčasťou USA. Dedina, neskôr mesto (od r. 1911) profitovali z existencie vodných zdrojov. K rozvoju mesta prispela vodná priehrada Hoover (r. 1936) a legalizácia hazardu (r. 1931). K celosvetovej sláve dopomohol mestu štátny liberálny zákon o hrách. Mesto, existujúce na hranici zákonnosti, príde vždy s niečím novým. Začalo sa to hazardom, alkoholom, prostitúciou, potom hudobnými vystúpeniami a sobášmi, neskôr vsadili podnikatelia na rodinnú zábavu a v neposlednom rade na zrušenie daní z príjmov. Mesto sa spomína aj v súvislosti s mafiou, to mne neprináleží rozoberať. Mesto ma horúce púštne podnebie a je jedným z najslnečnejších miest planéty. Vďaka 40 miliónom návštevníkov ročne je považované za hlavné svetové mesto turizmu a zábavy. V miestnom kongresovom centre Convention center sa konajú výstavy, kongresy a koncerty. Každý rok sa tu koná najväčšia svetová výstava technologických inovácií – CES. Slávnym rodákom z tohto mesta je sympatický tenista Andre Agassi.
Po druhej svetovej vojne zažívalo mesto svoj najväčší rozmach, rozbehla sa masívna výstavba hotelov a kasín. Prvými hotelmi boli: Flamingo, Desert Inn, Sahara a Tropicana. My sme sa na začiatku pobytu ubytovali v hoteli Sahara a urobili sme dobre.
Vrátim sa ešte k príchodu do mesta, ktoré je rozpoznateľné z obrovskej diaľky, vďaka hotelu Stratophere. Jeho veža sa týči do výšky 365 metrov, na jej vrchole je malá horská dráha a Big Shot, ktoré sú považované za najväčšie svetové atrakcie.
Smerovali sme na bulvár Las Vegas Strip. Z neznámeho dôvodu sme predčasne vyšli zo sedemprúdovej diaľnice a ocitli sme sa v „malom“ Las Vegas. Prvý dojem: do Las Vegas nedorazila informácia o šetrení energiami. Na pravé poludnie bolo všetko vysvietené spôsobom blink-blink, hudba z každej strany na „plné pecky“, v ovzduší cannabis. Napriek tomu, že sme každé ráno skoro vstávali a vyrážali za novým dobrodružstvom, cítila som sa v USA v plnej forme. V Las Vegas sa okamžite dostavila únava, bolesť hlavy. Prostredie tak odlišné od národných parkov. Povedala som si OK, vydržať a začala som si všímať kolorit miesta. Všimla som si žobrajúcu vyslúžilú prostitútku, vojnového veterána na invalidnom vozíku či množstvo zúbožených bezdomovcov. Hrdo sa niesli sporo odeté mladé dievčiny ale i dámy s neskutočne odhalenými dekoltami. Ulice plné pouličných umelcov rôznej úrovne, či indiánov predávajúcich ručne vyrobené šperky. Dokonca som zazrela na zemi sediaceho chlapca, ktorý si priamo pred mojimi očami aplikoval niečo injekčnou striekačkou. To nebol pekný pohľad. Na začiatok sme videli viac ako sme chceli, vrátili sme sa na parkovisko a odfrčali najrýchlejším možným spôsobom.
Ubytovali sme sa v spomínanom hoteli Sahara, ktorý sa síce nachádza na bulvári Las Vegas Strip, ale na jeho úplnom začiatku.To nám zaručovalo pohodu a pokojnú atmosféru. Izba bola prenádherná (ceny mimo sezóny prijateľné). Parkovisko dokonca gratis. Pokračovali sme prehliadkou hotela, navštívili zopár butikov, vypili Welcome drink. Hotel poskytoval všetky služby k príjemnému pobytu. Nemuseli sme z neho ani vyjsť, jeho súčasťou bolo obrovské kasíno. Keď vkročíte do hotela, vstupujete priamo do kasína. Recepciu sme našli až na úplnom konci budovy. Takto prispôsobený interiér majú všetky hotely, platí tiež pravidlo, že kasína nemajú okná a hodiny, aby nerozptyľovali hráčov. Ešte povinná fotografia s celebritným návštevníkom hotela:
Potom sme sa premiestnili k hotelovému bazénu. Počasie nám prialo, teplota okolo 30 °C. Nezaháľala som, pripravovala som sa na večernú výhru v kasíne:-) Naštudovala som si ako vyhrať v kráľovne kasínových hier – v rulete. Samozrejme existuje viacero stratégií a žiadna nič nezaručuje:-) Bola som pripravená vsádzať na čísla 5 a 8, prípadne na červenú farbu. Všetko bolo nakoniec inak…
Boli sme pripravení vyraziť do svetiel veľkomesta. Priamo z hotela Sahara viedlo železničné spojenie Monorail k najväčším a najluxusnejším hotelom sveta. Keďže žijem v zahraničí mám zvyk (zlozvyk) čítať rýchle správy zo Slovenska a z Česka každý deň. Písal sa dátum 2. október, dozvedela som sa mimoriadne tragickú správu o nešťastí na Zochovej ulici:-( Nielenže mi neprišlo vhodné oddávať sa nejakej hazardnej hre, ale mala som problém vôbec vyjsť z hotelovej izby. Priateľ to pochopil, navrhol malú prechádzku mestom. Dokonca sa mi zdalo, že mu odľahlo. Ani on nie je hráč…
Rozhodli sme sa pre krátku návštevu hotelov: The Venetian, MGM Grand, Bellagio, Caesars Palace, The Mirage, Paris, New York a Treasure Island. V diaľke sme si tiež všimli zlatú vežu hotela Trump. Prehliadka hotelov je zážitkom a my sme tomu podľahli hneď v prvý večer. Každý hotel niečím zaujal, prekvapil, pritiahol. Veľkokapacitné hotely na Strip ponúkajú spojenie elegancie a luxusu s dokonalými službami. Nájdete v nich množstvo prvotriednych reštaurácií, kaviarní a butikov. Odlišujú sa tematickou architektúrou, prípadne zameraním hudobných či zábavných vystúpení. V minulosti v týchto najprestížnejších hoteloch vystupovali Frank Sinatra či Elvis Presley, neskôr Elton John, Cher, Celine Dion, Lady Gaga či Britney Spaears, aktuálne Rod Stewart, Sting a David Copperfield. Mimochodom Rod Stewart vystupoval v Caesars Palace večer pred našim príchodom. Las Vegas nazývajú aj svadobným hlavným mestom sveta. Preslávená je svadobná kaplnka Graceland, kde sa údajne sobášili Johny Hallyday, Richard Gere, George Clooney či Jennifer Lopez a Britney Spears.
Ktorý z hotelov ma zaujal najviac? Páčilo sa mi tematické zameranie hotela The Venetian. Máte pocit, že ste sa ocitli v Benátkach. Môžete sa poprechádzať po námestí Svätého Marca, po moste Ponte di Rialto alebo previezť na gondolách hotelom či do múzea Madame Tussauds, kde môžete obdivovať voskové podoby slávnych osobností, napríklad hercov Richarda Gere a George Clooney.
V talianskom štýle sa nesie aj slávny hotel Bellagio, ktorého súčasťou je galéria luxusných butikov. Pred hotelom je umiestnené obrovské jazero, na ktorom môžete po zatmení sledovať predstavenie spievajúcich fontán každých 20 minút. Vodné trysky striekajú do výšky 75 metrov. Zaujme aj kvetinová výzdoba v interiéri hotela.
Čo iné môžeme očakávať od hotela New York-New York ako repliku budovy Empire state building či Sochy slobody a od hotela Paris repliku Eifellovej veže?
Prešli sme sa aj hotelom The Mirage, ktorého pýchou sú delfíny, obrovské akváriá a palmy dosahujúce výšku 20 metrov. Ozajstným zážitkom bolo predstavenie Cirque du Soleil v hudobnom muzikáli Love s autentickými skladbami skupiny The Beatles.
Mramorom sa v tomto hoteli nešetrilo, zrkadlovo sa leskol od podlahy až po strop.
Pozornosť pritiahol aj Ostrov pokladov, hotel Treasure Island s obrovskými pirátskymi loďami v popredí. V reštaurácii Gilley’s pri vstupe do hotela sme si pochutnali na výborných burgeroch. V každom hoteli sme sa samozrejme zdržali aj v kasínach, pozorovaním hráčskych típkov v akcii:-)
Samozrejme nemôžem vynechať jeden z najstarších a najluxusnejších hotelovCaesars Palace, s novou prístavbou Augustus Tower. Na parkovisku tohto hotela údajne začína okruh pretekov Formula 1. Hm…
Vo veľkom svete peňazí, sme sa nevyhli niekoľkým prešľapom (typu vidiečan vo veľkomeste). Prvý večer na hotelovej izbe som si vyberala dobrý oddychový film z ponuky Menu, ktorú mi televízia ponúkla. Keď som stiahla už v poradí tretí film, priateľ sa ma s kľudom jemu vlastným opýtal: Vieš, že to platíme? Chuť na ďalší film ma prešla. Jemu sa podaril ešte drahší kúsok v inom hoteli: mali sme zvyk každý večer vložiť do chladničky dve minerálky, ktoré sme popíjali nasledujúci deň počas cestovania. Vzhľadom na preplnený minibar, povyberal nejaké flaštičky, nevediac, že čo sa z chladničky vyberie ( prezradí senzor) sa považuje za vypité. Veru drahé flaštičky povyberal:-)
Na záver pobytu v Las Vegas nás síce nachytal senzor v chladničke, ale konečný dobrý dojem, tak trochu z uleteného mesta nepokazil. Ráno sme vyrazili do horúceho Národného parku Death Valley, kde nás čakala teplota 41 °C.