Prečo je politická metropola Švajčiarska – Bern federálnym mestom a nie hlavným?
Švajčiari nemajú radi vyčnievajúce hlavy. Už v roku 1848 vo federalistickom duchu rozhodli, že nesústredia všetky právomoci len do jedného mesta.
Minulý týždeň som bola v Berne. Toto očarujúce mesto som navštívila už druhýkrát. Využila som možnosť robiť spoločnosť priateľke, ktorá potrebovala niečo vybaviť na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Berne. V ten deň bolo všetko proti nám. Dážď, zima, zatvorené múzeá i reštaurácie a v neposlednom rade i spiaci bernskí medvedi, uložení na zaslúžený zimný spánok.
Blog som síce uviedla pomerne negatívne, ale pocity z návštevy mesta sa dostavili úplne opačné. Vychutnávala som si prehliadku historického mesta s vedomím: Som v krásnom meste, môžem si užívať voľné chvíle s priateľmi, dokonca si môžem pochutnať na varenom víne či burgeri, i keď len postávajúc na ulici v centre mesta:-) O to viac si človek s pokorou uvedomí, že obyčajné veci ako sadnúť si do vyhriatej útulnej kaviarne na voňavú kávičku, môžu byť za určitých okolností len nereálnym snom…
Vďaka 6 kilometrom renesančných arkád, ktoré vytvárajú neopakovateľný kolorit tohto mesta sme však vôbec netrpeli. Väčšiu čast prehliadky upršaného Bernu sme absolvovali schované v arkádach, vďaka ktorým mesto nesie i prívlastok najdlhšej krytej obchodnej promenády v Európe.
Bern je hlavným mestom rovnomenného kantónu, druhého najväčšieho vo Švajčiarsku. Počet obyvateľov je cca 1 040 000. Kantón je geograficky rozdelený do šiestich dvojjazyčných regiónov (nemčina, francúzština). Bez preháňania doslova mi učaroval región Berner Oberland a venovala som mu niekoľko blogov, ako napríklad Top of Europe – Jungfraujoch, najvyššie položená železničná stanica v Európe
Berner Oberland je hornatá oblasť so strmými útesmi, viacerými ľadovcami a nespočetnými vodopádmi. Vďaka čulému cestovnému ruchu je zdrojom obrovských príjmov. Región je obdivovaný pre svoju malebnosť a podmanivé kúzlo malých tradičných dediniek, ktoré lemujú túto oblasť.
Čo možno vidieť v meste zapísanom na zozname UNESCO, so sídlom švajčiarskeho parlamentu i vlády? Určite vás upúta tyrkysová farba rieky Aare, ktorá preteká centrom mesta. S dĺžkou 292 kilometrov je najdlhšou riekou Švajčiarska. Pre svoju rýchlosť je veľmi obľúbenou riekou na splavovanie a miestni obyvatelia si v nej s obľubou zaplávajú.
Nám sa podarilo zachytiť v rieke len obrovského Bernardína, ktorý veľmi rozmýšľal, vleziem či nevleziem:-) Symbolicky, práve táto rasa pochádza zo švajčiarskych Álp. To mi pripomína, že Bernský salašnícky pes – inteligentný, dobrácky a spoľahlivý záchranársky pes, pochádza tiež z tohto mesta:-)
Pekná spomienka na leto:-)
Na brehu rieky Aare, v priekope pri starom moste Nydegg, žijú medvedi už od 15. storočia. V medveďom parku Bärengraben sme však aktuálne mohli obdivovať len priestory, v ktorých žijú. Nevadí, mám dôvod na ďalšiu návštevu tohto zaujímavého stredovekého mesta, v letnom období plného zelene.
Medveď je symbolom mesta. Legenda hovorí, že vojvoda Berthold V z Zähringenu ho založil v roku 1191 po zastrelení medveďa na území terajšieho mesta Bern (dúfam, že je to len legenda a medvedi sa nestrieľajú)…
V roku 2009 vtedajší ruský prezident Medvedev daroval mestu zaujímavý a symbolický darček, dvoch medveďov:-) Nakoniec názov mesta je odvodený z nemeckého slova Bär.
Ďalším symbolom mesta je veža s hodinami Zytglogge zo 16. storočia, ktorú prirovnávajú k Pražskému orloju. Každú hodinu môžete pozorovať malé divadielko so zvonkohrou a pohyblivým šašom, kohútom, či medveďmi.
Bern je mestom fontán, ktorých je v centre údajne okolo 100. Minimálne 11 z nich je zachovaných v pôvodnom stave. Zdobené sú alegorickými motívmi, pozrite na tohto požierača detí:-)
Gotická katedrála sv. Vincenta, Berner Münster, sa týči do výšky 101 metrov. Je najvyššou náboženskou stavbou vo Švajčiarsku.
Fasáda budovy je zdobená reliéfmi, ktoré zobrazujú scény Posledného súdu.
Nádherná budova s vysokou kupolou je aj Federálny palác Bundeshaus, kde zasadá vláda i parlament. Je sprístupnená verejnosti. Pred budovou sú v závislosti od ročného obdobia fontány, klzisko či farmárske trhy. My sme sa tam však ocitli úplne osamotené.
Pridám ešte zopár zaujímavostí o meste:
→ Leží v úctyhodnej nadmorskej výške 542 metrov, má 130 000 obyvateľov a je štvrtým najväčším mestom Švajčiarska,
→ Dva roky tu žil svetoznámy fyzik Albert Einstein, ktorý počas tohto pobytu uskutočnil záverečný výskum v teórii o priestore, čase a gravitácii (Teória relativity) v byte na Kramgasse 49, kde sa nachádza múzeum,
→ Theodor Tobler tu objavil recept na čokoládu Toblerone (mliečna čokoláda, nugát, mandle a med), ktorá sa tu vyrába dodnes,
→ Slávnym rodákom bol maliar Paul Klee, ktorého dcéra darovala všetky jeho obrazy mestu. Na jeho počesť mesto postavilo múzeum, venované jeho tvorbe. Futuristická stavba je právom veľmi obdivovaná.
Názov blogu: Bern nie je hlavným mestom Švajčiarska, som nezvolila náhodou. Potrebovala som si ujasniť a zvyknúť si na tento fakt. O Berne, ako o hlavnom meste Švajčiarska, sme sa učili v škole, dokonca aj wikipédia a rôzne články uvádzajú túto informáciu. Som si istá, že som to nesprávne použila v niektorom z mojich blogov. Nezaškodila by mi tiež väčšia miera flexibility, ktorú tak rada uvádzam na pracovných pohovoroch:-)
Zhrňme si myšlienku federalizmu Švajčiarskej konfederácie a rozdelenie strategických inštitúcií do jednotlivých miest:
Bern – politické centrum, sídlo parlamentu, vlády, Spolkového archívu i Národnej knižnice.
Zürich – hospodárske a finančné centrum, sídlo Vysokej školy technickej, Štátneho múzeá, médií, TV a rozhlasu.
Lausanne – sídlo Medzinárodného olympijského výboru a Spolkového súdu.
Ženeva – sídlo medzinárodných inštitúcií, Organizácie spojených národov.
Bazilej – centrum priemyslu (chemický, farmaceutický) i sídlom najstaršej švajčiarskej univerzity.
Federálne mesto Bern je pokojné, radostné, usporiadané a dokonalé. Určite sa do Bernu v lete vrátim. Aj keď len spočítať mestských medveďov či poprechádzať sa v Záhrade ruží. Už teraz sa nato teším:-)